Vaša beba je stara 2 mjeseca - evo što očekivati!

Vaša beba je stara 2 mjeseca - evo što očekivati!

Miljokaz za bebu od dva mjeseca starosti

Koliko god dani nekada znaju biti dugački, toliko imamo dojam da nam je dijete odraslo preko noći. S dva mjeseca život s bebom postaje nešto lakši i uhodaniji, ali i dalje sa značajnim promjenama u fizičkom, mentalnom i emocionalnom razvoju djeteta. Iako se svaki razvoj odvija individualno, postoje određena očekivanja koja su uobičajena za ovu dob, a u nastavku smo izdvojili najvažnije razvojne faze, kao i savjete kako podržati bebu tijekom ovog razdoblja.

Fizički razvoj

U ovoj dobi, vaša beba polako jača kontrolu nad svojim tijelom. Neke od ključnih promjena uključuju:

- Kontrolu glave: Beba bi trebala biti u stanju podići i nakratko zadržati glavu dok leži na trbuhu (vježbe na trbuhu odlične su za jačanje mišića vrata i leđa).
- Pokrete ruku i nogu: Primijetit ćete intenzivnije i koordiniranije pokrete ruku i nogu. Beba može sve češće "udarati" nogicama, pokušavajući istražiti svoje tijelo i okolinu.
- Zadržavanje predmeta: Iako beba još nema potpunu kontrolu nad hvatanjem, možda će moći nakratko zadržati neki lagani predmet u ruci.


Redovno postavljajte bebu na trbuščić, najbolje na edukativne podloge, kako bi se ojačali mišići gornjeg dijela tijela. Koristite mekane igračke koje beba može držati i istraživati, pomažući tako razvoju hvatanja i osjetilnih vještina. U tome će vam pomoći i baby gym - sjajan način da osigurate kvalitetno vrijeme na podu svojoj bebi.

Socijalni i emocionalni razvoj

Dvomjesečne bebe počinju pokazivati prve znakove prepoznavanja lica i glasova:

- Osmijeh: Mnoge bebe počinju se svjesno osmjehivati roditeljima, što je jedan od prvih znakova socijalne interakcije.
- Kontakt očima: Beba sve češće održava kontakt očima i može pratiti lica i predmete u pokretu.
- Prepoznavanje glasova: Vaša beba sada već može prepoznati vaš glas i pokazivati znakove umirivanja kada vas čuje.

Osmijeh i govor upućeni bebi potiču njen socijalni razvoj. Razgovarajte s njom, pjevajte i koristite različite izraze lica kako biste učvrstili vezu. Također, mekane, šarene igračke odličan su način za poticanje razvoja vida, kao i kontrastne slikovnice.

Razvoj sluha i govora

Iako bebe ne govore, njihova sposobnost slušanja i reakcija na zvukove znatno se poboljšava:

- Gugutanje: Neke bebe počinju "gugutati" ili proizvoditi druge zvukove, što je prvi korak prema razvoju govora.
- Reakcija na zvukove: Beba će se često okrenuti prema zvukovima i pažljivo slušati kada pričate.



Razgovarajte s bebom neprestano, koristite različite tonove glasa kako biste joj pomogli da razlikuje zvukove. Možete puštati umirujuću muziku ili zvuke prirode kako biste stimulirali njen sluh.

Spavanje i hranjenje

Dvomjesečne bebe još uvijek puno spavaju, ali na radost roditelja njihovi obrasci spavanja postaju stabilniji:

- Spavanje: Beba spava između 14 i 17 sati dnevno, ali i noćno spavanje postaje duže.
- Hranjenje: Ako dojite, beba će se najvjerojatnije hraniti svaka dva do tri sata, dok bebe koje piju adaptirano mlijeko mogu imati duže intervale između obroka.

Pokušajte uspostaviti rutinu spavanja, a što uključuje kupanje, zatim masaža tijela kako biste umirili bebu prije spavanja te uspavljivanje djeteta u mračnoj sobi, s bijelom bukom. Pokušajte večernju rutinu obavljati uvijek na isti način, u isto vrijeme, kako biste stvorili što više asocijacija bebi na san te joj pomogli da lakše zaspi.

Razvoj djeteta u drugom mjesecu života fascinantan je proces koji nosi sa sobom brojne prekretnice i izazove. S mnogo ljubavi, pažnje i interakcije, možete podržati bebino zdravlje i razvoj, a zauzvrat će vas nagraditi osmijehom i prvim znakovima prepoznavanja. Ne zaboravite uživati u svakom trenutku ovog posebnog perioda, jer svaka faza donosi nove radosti.

Natrag na blog