Vaša beba je stara 1 mjesec - evo što očekivati!

Vaša beba je stara 1 mjesec - evo što očekivati!

Miljokaz za bebu od mjesec dana starosti

Sigurni smo da ćete se složiti da koliko god je izazovan bio ovaj prvi mjesec života s bebom, jednako tako je proletio u tren oka. Beba kao da je postala svjesnija okoline te se iz dana u dan mijenja, na oduševljenje roditelja. Iako je svaka beba drugačija te prati svoj individualni proces razvoja, postoje određeni miljokazi koji odgovaraju razvoju većine beba te pružaju okvirne smjernice za razvojne vještine i ponašanje koje se može očekivati u ovom ranom periodu života.

Svaka beba se razvija individualnim tempom, ali postoje određeni znakovi razvoja koje roditelji mogu pratiti:

Fizički razvoj


- Kontrola glave: Beba počinje malo bolje kontrolirati glavu, ali još uvijek nije u potpunosti stabilna i potrebno ju je podržavati kada je uspravno.
- Pokreti: Pokreti ruku i nogu su još uvijek refleksni, no beba može početi pokazivati sporadične namjerne pokrete.
- Ruke: Često drži šake stisnute i to je u ovom periodu u potpunosti normalno.
- Vid: Beba počinje fokusirati pogled na objekte ili lica na udaljenosti od 20-30 cm, a posebno voli promatrati lice roditelja.



Kognitivni razvoj

- Prepoznavanje lica i glasova: Beba počinje prepoznavati lica, posebno roditelje, ali uživa gledati lica i drugih ljudi. Također reagira na glasove, pogotovo majčin ili očev glas.
- Praćenje pokreta: Beba može početi pratiti pokrete predmeta ili ljudi očima, ali još uvijek u ograničenom opsegu.

Socijalno-emocionalni razvoj

- Osmijeh: Iako refleksni osmijesi mogu biti prisutni od rođenja, beba u ovom periodu počinje razvijati društveni osmijeh kao odgovor na roditeljski osmijeh ili igru.
- Povezanost: Počinje pokazivati znakove povezivanja s roditeljima kroz kontakt očima, plač kada je uznemirena i smirivanje kada ju se podigne ili utješi.



Slušni i govorni razvoj

- Reakcija na zvuk: Beba može reagirati na glasne zvukove trzanjem ili širenjem očiju. Također počinje okretati glavu prema izvoru zvuka, posebno roditeljima kada pričaju.
- Plakanje: Glavni oblik komunikacije u ovoj fazi je plač. Beba koristi različite vrste plača kako bi izrazila glad, umor ili nelagodu.

Spavanje

- Raspored spavanja: Beba od mjesec dana još uvijek puno spava, često u kratkim intervalima od 2 do 4 sata. Noćno spavanje još nije ustaljeno, a beba će se često buditi radi hranjenja.



Hranjenje

- Česta hranjenja: Bebe ove dobi obično jedu svakih 2-3 sata. Ako je dojena, to može biti i češće jer je majčino mlijeko lakše probavljivo.

*Savjeti za roditelje*


Razgovarajte s bebom što više, držite ju u naručju i nudite joj nježne podražaje kao što su svjetla, boje ili zvuci. Pokušajte držati kontakt očima dok hranite ili se igrate s bebom. Također, usmjerite pažnju na uspostavljanje dnevne rutine, a što će vam uvelike olakšati nadolazeće mjesece. Idealan način uspostavljanja efikasne rutine jest EASY koncept gdje buđenje bebe započinjemo nuđenjem obroka (eat), zatim aktivnosti na podu, odnosno 'tummy time' (activity) i posljednje dolazi spavanje (sleep). Ovakav koncept uglavnom odgovara bebama i olakšava roditeljima da dođu do posljednje sastavnice, a to je 'your time', odnosno vrijeme za sebe, a koje je prijeko potrebno baš svakom roditelju!

 

Foto: Pexels

Natrag na blog