Što su to Montessori metode...

Što su to Montessori metode...

...i zašto su nam toliko važne u odgoju mališana?

Sigurno ste do sada nebrojeno puta naišli da neka igračka, slikovnica, pa čak i uređenje dječje sobice nosi naziv 'Montessori'. O čemu je točno riječ i zašto nam je danas toliko važan Montessori odgoj, otkrijte u nastavku teksta!

Maria Montessori (1870–1952) bila je talijanska liječnica i edukatorica, najpoznatija po razvoju metoda obrazovanja koja nosi njezino ime – Montessori metoda. Njezino inovativno pristupanje obrazovanju ima značajan utjecaj na suvremene pedagoške prakse i ostaje relevantno i u današnjem obrazovnom sustavu. Rođena je 31. kolovoza 1870. godine u Chiaravalleu, a njezini roditelji, Alessandro i Renilde Montessori, nisu bili iz obrazovnih krugova, no podržavali su njezinu želju za obrazovanjem. Maria je pokazivala izniman intelekt i odlučnost već u mladosti. Upisala je studij medicine na Sveučilištu u Rimu, gdje je postala jedna od prve žene u Italiji koja je stekla diplomu liječnika. Njezina odluka da studira medicinu bila je revolucionarna u to vrijeme, kada su žene rijetko pristupale profesionalnim područjima kao što je medicina.

Nakon završetka studija medicine, Montessori je radila u bolnici i stekla iskustvo u radu s djecom, a njezina istraživanja o razvoju djece postala su ključna za pedagoške metode. Njezino zanimanje za obrazovanje postalo je intenzivnije nakon što je radila s djecom s posebnim potrebama, što ju je dovelo do otkrivanja važnosti prilagođenog i individualiziranog pristupa obrazovanju.


Razvoj Montessori metode

Montessori metoda temelji se na ideji da djeca uče najbolje kada su u okruženju koje im omogućuje samostalno istraživanje i učenje. Neki od ključnih principa Montessori metode uključuju:

- Samoaktivno učenje: Djeca se potiču da preuzmu odgovornost za svoje učenje. Uloga nastavnika je ta da funkcioniraju kao vodiči koji pomažu djeci da istraže svoje interese i razviju vlastite vještine.

- Prilagođeni materijali: Montessori metoda koristi specijalno dizajnirane obrazovne materijale koji su prilagođeni različitim fazama razvoja djece. Ovi materijali pomažu djeci da razumiju apstraktne koncepte kroz konkretna iskustva.

- Učenje kroz igru i istraživanje: Djeca se potiču da uče kroz igru te da što više istražuju i manipuliraju predmetima. Ova metoda omogućuje djeci da razviju svoje intelektualne, emocionalne i socijalne vještine vlastitim tempom.



- Multigeneracijske klase: U Montessori učionicama često su prisutne različite dobne skupine. Ovo omogućuje mlađoj djeci da uče od starijih, dok starija djeca razvijaju svoje vještine usmjeravanja.



- Prilagođeno okruženje: Učionice su pažljivo dizajnirane kako bi poticale samostalnost i istraživanje. Namještaj i materijali su prilagođeni visini djece, a prostor je organiziran tako da omogućuje lako kretanje i pristup svim resursima. Prilagođeno okruženje poželjno je primijeniti i u vlastitom domu kako bi dijete što lakše ostvarilo svoj puni potencijal i razvilo samostalnost.

Montessori metoda brzo je postala poznata diljem svijeta i danas se primjenjuje u različitim obrazovnim institucijama, od predškolskih ustanova do osnovnih škola. Montessori škole su prisutne u mnogim zemljama i različitim kulturnim kontekstima, prilagođavajući metode specifičnostima lokalnih potreba. Maria Montessori ostavila je dubok trag u svijetu obrazovanja. Njezina metoda nastavlja inspirirati edukatore, roditelje i učenike širom svijeta, a njezina vizija obrazovanja kao sredstva za osobni razvoj i društvenu promjenu ostaje snažan izvor inspiracije i dan danas.

Na našem webshopu možete pronaći pregršt igračaka koje su u skladu s Montessori metodom odgoja te smo sigurni da će biti sjajan pomagač vašem mališanu da što spretnije upozna svijet oko sebe!

Naših top 5 Bambino prijedloga koji su u skladu s  Montessori odgojem:

Montessori šalice za slaganje - BabyFavorite

 

Drvena didaktička kocka s aktivnostima - Treasure chest 6in1

Didaktička drvena igračka labirint - Lion

Drvena Montessori slagalica

 

Drveni toranj u bojama - slagalica

 

Natrag na blog