Kako potaknuti bebu da provodi više vremena na trbuščiću?

Kako potaknuti bebu da provodi više vremena na trbuščiću?

Provođenje vremena na trbuščiću izuzetno je važno za razvoj motoričkih sposobnosti kod beba. Ovaj položaj pomaže u jačanju mišića vrata, leđa i ruku, što je ključan korak prema puzanju, sjedenju i hodanju. Međutim, mnogim bebama ovaj položaj isprva može biti izazovan. U nastavku pronađite nekoliko jednostavnih, a učinkovitih savjeta kako potaknuti bebu da provodi vrijeme na trbuščiću, ali i da se pri tom nevjerojatno dobro zabavi!

1. Korištenje baby gyma za zanimljivu igru i razvoj

Baby gym sjajan je alat za motivaciju bebe dok je na trbuščiću. Postavite baby gym tako da beba ima vizualni stimulans u obliku visećih igračaka, šarenih zvečki ili ogledalca. Smjestite bebu tako da joj igračke budu unutar dosega, potičući ju da ih dodiruje i gleda prema gore. Ovaj postupak pomaže jačanju mišića vrata dok se beba usmjerava prema zvukovima i bojama. Također, baby gym omogućava različite teksture i površine koje bebe mogu istraživati rukama, potičući tako taktilnu stimulaciju i fine motoričke vještine.


2. Crno-bijele kartice za izoštravanje vida

Za najmlađe bebe, osobito one u dobi od 0-3 mjeseca, crno-bijele kartice s visokim kontrastom idealne su za izoštravanje vida. Postavite kartice ispred bebe dok leži na trbuščiću. Budući da novorođenčad još nema potpuno razvijen vid, kontrast između crne i bijele boje pomoći će im da se usredotoče na oblike i uzorke. Kartice možete polako micati s jedne na drugu stranu, potičući bebu da prati pogledom, što dodatno doprinosi razvoju očnih mišića i koordinacije očiju. Kartice također možete zalijepiti na unutarnji okvir baby gyma, stvarajući vizualno bogato okruženje.


3. Vodena podloga akvarij

Vodene podloge, često dizajnirane kao akvariji s plivajućim ribicama, pružaju bebi uzbudljiv senzorni doživljaj. Postavite bebu na trbuščić tako da može gledati u podlogu i promatrati kretanje ribica unutar podloge. Dok beba pokušava dotaknuti plivajuće objekte, ojačava mišiće ruku i vrata te razvija koordinaciju ruka-oko. Tekstura i pokreti unutar podloge dodatno stimuliraju osjetilni sustav bebe, što ih drži zainteresiranima i angažiranima duže vrijeme. Osim toga, ova podloga pruža osjećaj stabilnosti i sigurnosti, što je korisno za bebe koje se možda ne osjećaju ugodno na tvrdoj površini.


Dodatni savjeti za uspješno provođenje vremena na trbuščiću:

Vrijeme i trajanje: Počnite s kraćim vremenskim periodima, nekoliko minuta nekoliko puta dnevno, i postupno povećavajte trajanje kako beba postaje ugodnija u ovom položaju.
Blizina roditelja: Dok je beba na trbuščiću, sjednite ispred nje i pričajte joj ili pjevajte. Vaše lice i glas bit će najbolji motivator za bebu da podigne glavu.
Stvaranje rutine: Uvedite aktivnosti na trbuščiću u dnevnu rutinu, na primjer, odmah nakon presvlačenja ili prije vremena za spavanje.
Na ovaj način, bebi ćete omogućiti da vrijeme provedeno na trbuščiću bude zabavno, stimulirajuće i korisno za njezin cjelokupni razvoj.

 

Foto: Pexels

Natrag na blog