7 savjeta kako bebu koja nikako ne spava...

7 savjeta kako bebu koja nikako ne spava...

... pretvoriti u pravu malu spavalicu

Sigurni smo da mnogim roditeljima nije jasna poslovica "spava kao beba", osim ako se time ne aludira na nekoga tko ustaje minimalno 10 puta tijekom noći. Nespavanje beba jedan je od najvećih izazova u počecima roditeljstva, no postoje određene smjernice koje bi vrlo lako mogle vašu bebu pretvoriti u pravu malu spavalicu!

Mnogim roditeljima jedan je od najvećih izazova bebino nespavanje. Iako može biti frustrirajuće, postoji nekoliko učinkovitih strategija koje vam mogu pomoći da olakšate ovaj proces, a njihov uspjeh leži u uspostavljanju rutine i praćenju bebinog ritma.

1. Večernja rutina

Jedna od najvažnijih stvari koje možete učiniti kako biste pomogli bebi da zaspi je uspostaviti dosljednu večernju rutinu. Rutina bebi daje osjećaj sigurnosti i predvidljivosti, što je važno za opuštanje. Primjer večernje rutine može uključivati:

- Toplu kupku


- Umirujuću masažu
- Čitanje priče ili pjevanje uspavanke

- Dojenje ili bočicu
- Prigušivanje svjetla i tihu, mirnu atmosferu

Cilj je da beba počne povezivati ove aktivnosti s vremenom za spavanje. Dosljednost je ključna — uvijek pokušajte održavati isti redoslijed aktivnosti i vrijeme odlaska na spavanje kako bi beba znala što slijedi.

2. Praćenje budnih prozora

Bebe se često previše umore, a to može otežati uspavljivanje. Ključno je pratiti budne prozore, odnosno koliko dugo beba može biti budna prije nego što postane preumorna. Evo okvirnog rasporeda budnih prozora ovisno o dobi:

- 0 - 4 tjedna (45-60 minuta)
- 4 - 12 tjedna (60-90 minuta)
- 3 - 4 mjeseca (75-120 minuta)
- 5 - 7 mjeseci (2-3 sata)
- 7 -10 mjeseci (2,5 - 3,5 sata)
- 11 - 18 mjeseci (3-4 sata)
- 18+ mjeseci (4-6 sati)



Kada znate okvirno koliko dugo vaša beba može biti budna prije nego što postane umorna, lakše ćete je uspavati prije nego što pređe u fazu pretjeranog umora, što često rezultira nemirom i otporom prema spavanju. Također, vodite računa o tome je li ukupan dnevni san u skladu s bebinom dobi te pokušajte započeti dan u 7 sati ujutro kada se najčešće podešava bebin ritam i organizam se budi, a idealno vrijeme za odlazak na večernje spavanje jest 19 sati.

3. Prepoznavanje znakova umora

Bebe imaju suptilne znakove umora, a prepoznavanje tih znakova može vam pomoći da ih stavite na spavanje prije nego što postanu previše uznemirene. Znakovi umora mogu uključivati:

- Trljanje očiju
- Zijevanje
- Povlačenje za uši
- Gledanje u prazno
- Manje interakcije ili gubitak interesa za igru

Kada primijetite ove znakove, vrijeme je da započnete rutinu spavanja (ako se bliži kraj budnog prozora!)

4. Stvaranje umirujuće okoline

Bebama je potrebna mirna, opuštajuća okolina za spavanje. Soba treba biti zamračena i tiha. Bijeli šum (zvuk ventilatora, aparata za bijeli šum ili nježno brujanje) odličan je način da umirite bebu, jer oponaša zvuke koje su slušali u maternici. Temperatura sobe je također bitna — ona treba biti ugodna, ne prehladna i ne pretopla. Idealna temperatura za spavanje je oko 18-22 °C.



5. Rutina drijemanja tijekom dana

Dobar san noću često je povezan s kvalitetnim drijemanjem tijekom dana. Ako beba preskoči drijemanje ili predugo ostane budna tijekom dana, noćno spavanje može postati problematično. Pokušajte pratiti raspored drijemanja i osigurati da beba dobije dovoljno odmora tijekom dana.

6. Samostalno uspavljivanje

Ako beba uvijek zaspi uz pomoć (ljuljanje, dojenje ili nošenje), može postati ovisna o tim metodama. Pokušajte bebu stavljati u krevetić dok je još budna, ali pospana. Tako će se naučiti samostalno uspavati, što je važno za razvijanje zdravih navika spavanja. Možda će biti teško u početku, ali dosljednost je ključ. Možete biti prisutni pored bebe i nuditi utjehu, ali važno je da beba nauči zaspati bez previše vanjske pomoći.

7. Smirivanje i strpljenje

Ako beba i dalje ne želi spavati, važno je ostati smiren i strpljiv. Bebe često osjete kada su roditelji frustrirani ili napeti, što može dodatno pogoršati situaciju. Pokušajte ostati opušteni i dajte sebi i bebi vremena da razvijete dobru rutinu spavanja.

Uspostavljanje rutine, praćenje bebinog ritma i stvaranje umirujuće okoline mogu značajno pomoći u uspavljivanju bebe koja teško zaspi. Svaka beba je drugačija, pa je važno prilagoditi ove savjete vašem djetetu i njegovim potrebama. Kroz strpljenje i dosljednost, beba će s vremenom razviti zdravu naviku spavanja, a što će i vama donijeti prijeko potrebni odmor!

 

Natrag na blog